Report this app

Description

APK Dosyası Nedir?

Android Paket Kiti (kısaca APK), mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan paket dosya biçimidir. Windows (PC) sistemlerinin yazılım yüklemek için bir .exe dosyası kullanması gibi, APK da aynı şeyi Android için yapar.

Çevrimiçi olarak bir APK indirdiğinizde, aslında bir uygulama alırsınız. Çoğu kullanıcı, APK kelimesini hiç görmeden Google Play Store’dan uygulamalar alır. Ancak aksini yapmak isteyeceğiniz durumlar vardır.

Neden bir APK Dosyası yüklemek isteyeyim?

Yeni Android sürümlerinin APK dosyaları genellikle önceden sızdırılır ve aksi takdirde kullanamayacağınız tüm heyecan verici yeni özelliklere erken erişim sağlar. Ayrıca, bazı uygulamalar kendi bölgeniz dışındaki bölgelerle sınırlıdır. Uygulama güncellemelerinin kablosuz olarak otomatik olarak gelmesi sinir bozucu bir süre alabilir. Favori uygulamalarınız için en son APK’yı almak, sırayı atlamanıza izin verecektir. Veya bir güncellemeden sonra belirli bir uygulamayı beğenmeyebilir ve bunun yerine daha eski bir sürüm yüklemek isteyebilirsiniz.

Ve Android cihazınızın Google Play Store’a erişimi yoksa, cihazınıza uygulama yüklemek için tek seçeneğiniz APK dosyaları olabilir.

 • Google Play Store yanlışlıkla silindi mi?, APK’yı nasıl alacağınız ve geri yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Yine de dikkatli olun, çalınan uygulamaları indirmek istemezsiniz. Bazı APK hizmetleri, korsan uygulamaları indirmenize izin verir. Bu yasa dışıdır ve bundan kaçınılmalıdır. Daha da kötüsü, Android için Fortnite’ın ilk sürümlerini aldıklarını düşünen birçok kişinin dehşete kapıldığı gibi yarım yamalak APK dosyaları kötü amaçlı yazılım içerebilir . İndirmeden önce biraz araştırma yapın, böylece yasalara aykırı bir şey yapmaz veya cihazınızı kirletmezsiniz.

Android cihazınıza bir APK nasıl yüklenir

 1. APK dosyalarını doğrudan tarayıcınızdan Android akıllı telefonunuza veya tabletinize yükleyebilirsiniz.
 2. Sadece tarayıcınızı açın, indirmek istediğiniz APK dosyasını bulun ve ona dokunun – daha sonra indirildiğini cihazınızın üst çubuğunda görebilmeniz gerekir.
 3. İndirildikten sonra İndirilenler’i açın  , APK dosyasına dokunun ve  istendiğinde Evet’e dokunun  .
 4. Uygulama cihazınıza yüklenmeye başlayacaktır. Basit.

APK Dosyaları bilgisayarınızdan nasıl yüklenir

APK dosyalarını indirmek ve yüklemek için bir akıllı telefona ihtiyacınız yoktur. Bunu masaüstünde de yapabilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı.

 1. Öncelikle, istediğiniz bir APK dosyasını bulmalısınız. Bir APK dosyasını çevrimiçi olarak arayın ve bilgisayarınızda (masaüstünüz gibi) bulması kolay bir konuma indirin. 
 2. Telefonunuza yüklemeden önce, cihazınızda üçüncü taraf uygulamalara izin verildiğinden emin olmanız gerekir.
 3.  Telefonunuzun Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek için  Menü > Ayarlar > Güvenlik > seçeneğine gidin  ve  Bilinmeyen Kaynaklar’ı işaretleyin.
 4. Android’in daha yeni sürümleri, işleri biraz farklı yapar . Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin vermek için genel bir ayarı kontrol etmek yerine, ilk denemenizde tarayıcınızın veya dosya yöneticinizin APK yüklemesine izin vermeniz istenir.
Daha yeni Android sürümlerinde Google dışı bir kaynaktan ilk yükleme yaptığınızda, bunun gibi bir istem görürsünüz. / © SonrakiPit
 1. İsterseniz, Android cihazınızdaki dosyaları kolayca bulabilmeniz için bir dosya yöneticisi uygulaması da indirebilirsiniz. Android için en iyi dosya gezgini listemizde favori dosya yöneticilerimizi öneriyoruz  .
 2. APK dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Android cihazınızı ona bağlayın.
 3. Bu noktada, telefonunuzu şarj etmek mi yoksa bir ‘medya cihazı’ olarak mı bağlamak istediğiniz sorulabilir. Medya cihazı öğesini seçin 
 4. Ardından, bilgisayarınızda telefonunuzun klasörünü bulun. Windows’ta (PC) ‘Bilgisayarım’ veya ‘Bilgisayar’ içinde olacaktır. 
 5. APK dosyasını Android akıllı telefonunuzda seçtiğiniz bir klasöre kopyalayın. 
 6. Artık  cihazınızın Dosyalarım klasöründe dosya konumunu arayabileceksiniz  .
 7. APK dosyasını bulun, ona dokunun ve ardından  Yükle’ye basın.

Ve şimdi bitirdiniz, tebrikler, uygulamanız hazır. Akıllı telefonunuzdan açın ve düzgün çalıştığından emin olun. Olmazsa, işlemi farklı bir APK dosyasıyla tekrarlayın. Farklı bir APK sitesi denemeniz gerekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *