Report this app

Description

Oyun , genellikle eğlence  veya  eğlence amacıyla yapılan  ve bazen bir eğitim  aracı olarak kullanılan   yapılandırılmış bir  oyun biçimidir  . [1]  Oyunlar , genellikle ücret karşılığı yapılan  işten ve  daha çok estetik veya ideolojik unsurların ifadesi olan sanattan farklıdır  . Ancak, ayrım kesin değildir ve birçok oyun da (örneğin işi olarak kabul edilir  profesyonel  gibi ya sanat (gösteri sporları veya oyunların oyuncuları)  yap-boz  gibi sanatsal bir düzen içeren veya oyun  Mahjong solitaire veya bazı  video oyunları ).

Oyunlar bazen sadece eğlence için, bazen de başarı veya ödül için oynanır. Tek başlarına, takım halinde veya çevrimiçi olarak oynanabilir; amatörler veya profesyoneller tarafından. Oyuncular, bir satranç şampiyonası izleyerek eğlendirilen insanlar gibi, oyuncu olmayan bir izleyici kitlesine sahip olabilir  . Öte yandan, bir oyundaki oyuncular kendi sıralarını alırken kendi izleyicilerini oluşturabilirler. Çoğu zaman, oyun oynayan çocuklar için eğlencenin bir kısmı kimin izleyicilerinin bir parçası ve kimin oyuncu olduğuna karar vermektir.

Oyunların temel bileşenleri hedefler,  kurallar meydan okuma ve  etkileşimdir . Oyunlar genellikle zihinsel veya fiziksel uyarımı ve genellikle her ikisini de içerir. Çoğu oyun , pratik becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur  , bir egzersiz şekli olarak hizmet eder  veya başka bir şekilde  eğitici simülasyon veya  psikolojik bir  rol oynar.

MÖ 2600 gibi erken bir tarihte onaylanan oyunlar, insan deneyiminin evrensel bir parçasıdır ve tüm kültürlerde mevcuttur. Ur Kraliyet Oyunu Senet ve  Mancala  en eski bilinen oyunlarından bazılarıdır.

Oyun Indir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *